A serdülőkor befejeztével a nők menstruációs ciklusa állandóvá, ütemezhetővé és jól kiszámíthatóvá válik. A későbbiek során ezt csak időszakosan előforduló menstruációs rendellenességek, valamint várandósság zavarhatják meg, ám bizonyosan állítható, hogy a menstruációs ciklus minden egészségesen működő nő esetében ugyanazokra a szakaszokra osztható fel.
Az általában 28 napig tartó menstruációs ciklustöbb szakaszra bontható, számítását a legegyszerűbb a vérzés megjelenésének kezdetétől indítani. Ez a szakasz 3-6 napig tart a legtöbb nő életében és normális esetben egy csészényi vér távozik ilyenkor szervezetedből. A menstruációs ciklus következő szakaszában méhed nyálkahártyája megújul és felkészül arra, hogy az esetlegesen bekövetkező megtermékenyítés alkalmával leendő babád be tudjon majd ágyazódni.
A szervezetedben lezajló hormonális változásoknak köszönhetően az ösztrogén szinted megemelkedik, mely kiváltja a tüszőrepedést. Ez a menstruációs ciklus számítása szerint a 14. nap környékén következik be. E második szakasz környékén vagy a leginkább fogamzóképes.
Eközben a petefészekben a korábban megrepedt tüsző ún. sárgatestté alakul, mely hormonokat termel, hogy felkészítsen a terhességre. Ha még nem tervezel babát, a menstruációs ciklus következő szakaszában a petevezetékedben várakozó érett petesejted felszívódik és a hormontermelés is leáll. Ez az a szakasz, amikor elkezdődik a vérzésed, hogy aztán szervezeted újra felkészülhessen a várandósságra.